Online Terapi

Online Terapi

Online Terapi

Online Terapi

Online Terapi, pandemi süreci ile birlikte daha çok adından söz ettirse de, terapi süreçlerinde sıkça başvurulan bir yöntemdir. Terapi için kimileri psikoloğu ile aynı şehirde yaşarken ayrı şehirlerde yaşamak zorunda kalmak, yaşadığı yerde psikolog imkanı olmamak, bazen yüz yüze terapi yerine online terapide kendini daha rahat hissetmek, iş veya trafik yoğunluğundan zaman bulamamak gibi sebeplerle seçtiği uzmanı ile çalışmak için uzaklıkların yakınlaşması için kullanılan bir yöntemdir.

Online terapi ile yüz yüze terapi arasında yapısal farklılıklar dışında yöntemsel açıdan bir farklılık yoktur. Yüz yüze terapilerde uygulanan bilişsel davranışçı terapi, EMDR terapi, varoluşçu terapi online terapi ile de rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Terapinin şıklığı, terapinin süresi, etik kuralları ve yöntemleri yüz yüze terapi ile aynıdır. Danışanlardan da görüşmeyi yapacağı yerde yalnız olması kendini rahat hissedeceği ama oturarak ekran karşısında olması beklenir. Online terapi için katsılışlı onam formlarının online sistemde imzalanıp gönderilmesinden sonra seanslar gerçekleşmeye başlar.